Брзо и здраво фрапе со цвекло, моркови и јаболка

Состојки:

  • ½ конзерва GLOBUS беби моркови od 400 g
  • 150 гр. Обарено цвекло
  • 2 јаболки
  • 30 гр. ѓумбир
  • Сок од 1 лимон

Подготовка

Излупете и исецкајте ги јаболката и ѓумбир, додадете го цвеклото и GLOBUS морковот, измешајте сѐ во блендер или со рачен миксер. Доколку фрапето е премногу густо , додадете вода по ваш вкус. Овој густ сок е многу погоден за деца поради сладкиот вкус на цвеклото и GLOBUS морковот.

Добар апетит!

🍽️  2 лица
 15 минути

omlet sa povrćem