Веганска паела

Состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 4 чешниња лук
 • 1/2 кромид
 • 1/2 црвена пиперка
 • 1/2 зелена пиперка
 • 2 домати
 • 1 чаша замрзнат артичок (120 грама)
 • ½ конзерва ГЛОБУС зелен грашок (150 g)
 • 240 g басмати ориз
 • 100 g тиквички исечени на коцки
 • 4 чаши зеленчукова супа, 1 l
 • 2 лажички куркума во прав
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • Сол и црн бибер по вкус

Подготовка

Загрејте го маслото во тава на средно-висока температура, додадете лук и кромид и сецкани црвени и зелени пиперки и пржете додека не позлатат. Додадете ги исечканите домати и пржете уште 5 до 10 минути. Додадете артичок, боранија и грашок и варете уште 5 минути. Додадете го оризот и пржете додека не почне да станува транспарентен. Истурете ја супата од зеленчук, додадете куркума, слатка пиперка и сол и црн бибер по вкус. Добро измешајте ги сите состојки и пржете ја паелата на среден оган 15 до 20 минути или додека не се свари оризот. Оставете ја паелата покриена најмалку 5 до 10 минути пред да ја сервирате.
Добар апетит!

🍽️  4 лица
 15 минути

omlet sa povrćem