fbpx
Витал Киноа- вакумирано2023-07-01T07:50:35+02:00

Витал Киноа, Вакумирано

Рехидратирана киноа, вакумирано. Без адитиви и без ГМО

  • Сoстав: Рехидратирана бела киноа, вода, сончо гледово масло, готварска сол.
  • Нето масa– 150 гр
  • Тип на пакување – конзерва

КИНОА е многу важен извор на протеини, посебно се препорачува за вегетаријанци. Содржи магнезиум, железо, калиум, калциум, цинк и витамини Би Е. Киноата е зрно без глутен. Совршена е за салата, супа, како додаток за доручек со јогурт или во сендвич. Киноата може да се користи и за дресинг на разни јадења и е одлична алтернатива на оризот или кускус.

Нутриционистички вредности
(u 100g proizvoda)
Енергетска вредност 612kJ/146kcal
Масти 4,3g
од кои заситени масни киселини 0,5g
Јаглехидрати 21g
од кои шеќери 0,7g
Влакна 2,9g
Протеини 4,3g
сол 0,43g

Ndiqni lajmet për produktet GLOBUS në rrjetet sociale

Go to Top