Крем супа од зелен грашок

Состојки:

  • 1 ГЛОБУС конзерва грашок, 400g
  • 2 праза
  • 1,5 – 2 dl павлака за готвење
  • 3 дл пилешка супа
  • Малку путер
  • Сол и бибер

Подготовка

Исецканиот праз динстајте го на малку путер и додадете го исцедениот ГЛОБУС грашок. Истурете 3 dl
пилешка супа. Додека се вари зачинете по вкус. Намалете ја температурата, истурете ја павлаката и добро промешајте. За крај, искористете блендер за да се здобиете со кремаста мешавина. Декорирајте со неколку зрна грашок.

Добар апетит!

🍽️  4 лица
 15 минути

omlet sa povrćem