Медитеранска салата со авокадо

Состојки:

  • 1 конзерва GLOBUS MIX медитеранска мешавина, 400 g
  • 12 чери домати
  • 2 авокада
  • 1 црвен кромид
  • 2 лажици маслиново масло
  • Сок од 1 лимон
  • 2 чешниња лук
  • Сол и бибер

Подготовка

Исечете ги чери доматите на половина, црвениот кромид и авокадото на коцки и ситно исечкајте го лукот. Извадете ја мешавината ГЛОБУС МИКС од конзервата и ставете ја во голема чинија за салата, а потоа додадете ги чери доматите, авокадото и црвениот кромид и лук. Посипете со маслиново масло и сок од лимон и зачинете со сол и бибер по вкус. Лесно промешајте ја салатата и послужете ја веднаш.

Добар апетит!

omlet sa povrćem