ГЛОБУС МИКС Мексиканска салата

Состојки:

  • 1 конзерва од ГЛОБУС Мексички микс 300 g
  • 1 глава виолетов кромид
  • 4 чешниња лук
  • 50 g панчета
  • Сол и бибер по вкус
  • Јаболков оцет
  • Масло

Подготовка

Пропржете ја ситно исецканата панчета заедно со исецканиот лук, додајте ги виолетовите прстени од кромид и додадете малку сол за полесна подготовка. Додадете ја ГЛОБУС мексиканската мешавина и пржете неколку минути.
Зачинете ја салатата со јаболков оцет, малку маслиново масло, шеќер, сол, бибер и ситно сецкан лук. Салатата може да се јаде топла или ладна, како гарнир или мезе.

Добар апетит!

🍽️  3 лица
 20 минути

omlet sa povrćem