Ориз и грашак

Состојки:

  • 1 чаша интегрален ориз
  • 1 конзерва ГЛОБУС грашок, 400 g
  • 1 кромид, ситно исецкан
  • Сол и бибер по вкус
  • 3 лажици масло
  • Пармезан по вкус
  • Ситно сецкан магдонос

Подготовка

Исечете го кромидот и пржете на масло во голема тава. Додадете го претходно добро измиениот ориз и пропржете неколку минути. Додадете 2 чаши вода, сол и бибер по вкус, и варете на тивок оган додека не омекне оризот или испари водата. Додадете го грашокот, измешајте и зачинете со ситно сецкан магдонос и пармезан.

Добар апетит!

🍽️  4 лица
 40 минути

omlet sa povrćem