Печен бел грав во сос од домати

Состојки:

  • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
  • 2 главици млад кромид
  • 2 големи чешниња лук
  • 1 лажичка оригано
  • 1/2 лажиче слатка пиперка
  • 1 ловоров лист
  • 2 лименки бел грав ГЛОБУС во сос од домати, 650 – гр, сол и бибер по вкус
  • 1 чаша млад спанаќ
  • магдонос
  • Сирење фета

Подготовка

Во голема тава за пржење (што може да се пече во рерна), изматете го ситно исецканиот кромид и лук на масло додека не омекнат. Во сосот од домати додадете оригано, сол, пиперка, ловоров лист и бел грав ГЛОБУС. Зачинете со свежо мелен бибер и сол по вкус и варете неколку минути на средно-висока температура.
Тавата префрлете ја во рерна загреана на 180 ° C и печете околу 25-30 минути додека не се згусне содржината. Извадете го од рерна и промешајте го спанаќот.
Украсете со сецкан магдонос и рендано сирење фета.
Потпечениот бел грав во сос од домати е здраво и вкусно јадење што можете да го послужите и ладно и топло со малку крцкав леб и е погодно за вегани, вегетаријанци и секој што се грижи за својата исхрана без глутен.

Добар апетит!

🍽️  4 лица
 45 минути

omlet sa povrćem