Полнети пиперки

Состојки:

  • 6 црвени пиперки
  • 1 главица кромид
  • 1 халапењо
  • 0,5 кг мелено месо
  • 1 (400 гр) Globus Медитерански микс
  • 1 Globus конзерва киноа
  • 2-3 чешниња лук
  • Малку маслиново масло, сол, бибер, ким, пиперка, оригано, зачин чили по желба
  • Чедар сирење

Подготовка

Загрејте ја рерната на 190 степени C. Отстранете го врвот на пиперката и семето. Ставете ги во тенџере, загрејте на малку маслиново масло и зачинете со сол и бибер. Додека загревате најмалку 10-15 минути, можете да го подготвите филот. Загрејте масло во друго тенџере и ставете го во него сецканиот кромид, чешнињата лук и халапењото, а потоа оставете ги на шпоретот додека не омекнат, зачинете со сол и бибер. Во смесата додадете мелено месо, додадете ги сите зачини и прелијте со вода. Пред да се свари, додадете киноа и варете уште неколку минути. Наполнете ги пиперките со оваа смеса, а на врвот на смесата ставете малку сирење. Покријте со фолија и печете 10 минути. Откријте и печете малку подолго.

Добар апетит!

🍽️  4 лица
 40 минути

omlet sa povrćem