Салата од печена брукола и киноа

Зелен вкусен и здрав кашест пијалок

Состојки:

  • 1 конзерва GLOBUS Киноа 150 гр.
  • 150 гр. печена брокула
  • 150 гр. Фета сирење
  • 150 гр. Свежи листови спанаќ
  • Млад кромид
  • Лажица маслиново масло
  • Сок од 1 лимон
  • 100гр. Сецкани ф’стаци
  • Сол и бибер

Подготовка

Кратко пропржете ја брокулата во тава со малку масло. Во голем сад ставете ја GLOBUS Киноа и додајте ја печената брокула, спанаќ, млад кромид, лажица маслиново масло, сок од свеж лимон, исецканите ф’стаци и фета сирењето. Зачинете со сол и бибер. Салатата е готова и подготвена за јадење. Доколку сакате да подготвите вега салата, не го додавајте фета сирењето, салата ќе биде и понатаму вкусна! Оваа здрава салата е одлична како прилог кон јадењето или главно јадење.

Добар апетит!

🍽️  4 лица
 20 минути

omlet sa povrćem