Салата од пченка и грав

Состојки:

  • 1 ГЛОБУС конзерва слатка пченка
  • 1 ГЛОБУС конзерва црвен грав
  • 1 ГЛОБУС конзерва бел грав
  • 1 црвен кромид
  • 4 лажици масло
  • Сол и бибер
  • Оригано, босилек (по избор)

Подготовка

Исцедете ја течноста од целиот конзервиран зеленчук. Во меѓувреме, можете да го исечете кромидот на мали парчиња. Ставете ги во поголема чинија, додајте масло, зачинете со сол и црн пипер, а потоа измешајте многу добро. Ставете во фрижидер неколку часа. Украсете со билки пред сервирање.

Добар апетит!

🍽️  4 лица
 15 минути

omlet sa povrćem