Салата од пченка и тестенина

Состојки:

  • 1 пакет тестенини
  • 1 мала конзерва Globus пченка шеќерец
  • 150 g шунка
  • 1 црвен лук со средна големина
  • 200 ml кисела павлака
  • 100 ml мајонез
  • сол, бибер, босилок
  • магдонос по избор
  • 100 g тврдо сирење по избор

Подготовка

Сварете ја тестенината спрема упатството на пакувањето и исцедете ја. Насецкајте лук, шунка и исцедете ја пченката од конзервата. Измешајте ја киселата павлака со мајонезот, зачинете и помешајте со лукот, шунката и пченката, и на крај додадете ја тестенината и посолете со рендано сирење.
Добар апетит!

🍽️  4 лица
 30 минути

omlet sa povrćem