Салата од спелта, моркови и јаболка

Состојки:

 • 1 конзерва ГЛОБУС спелта 150 гр
 • 2 моркови
 • 1 јаболко
 • 80 гр суво грозје
 • 80 гр ореви
 • 30 гр свеж млад спанаќ

СОС

 • 1 лимон – сок и рендана кора од лимон
 • 1 лажичка рендан свеж ѓумбир
 • ½ лажица зачин од лута пиперка (по желба)
 • ½ лажичка сол
 • ½ лажичка свежо мелен пипер
 • 3 лажици маслиново масло

Подготовка

Исецкајте го морковот на делчиња и јаболкото на резенки.

Измешајте ги сите состојки за сосот во сад. Во подлабок сад, измешајте ги ГЛОБУС спелтата, морковот и јаболкото, додадете го сувото грозје и исецканите ореви, а потоа прелијте го сосот врз нив и убаво измешајте. Зачинете по вкус. Покријте го садот и оставете го да отстои во фрижидер околу 2 часа. Извадете го од фрижидерот 15 минути пред сервирање, додадете го исецканиот млад спанаќ и повторно промешајте.

Добар апетит!

🍽️  3 лица
 20 минути

omlet sa povrćem