Солени мафини со киноа и брокула

Состојки:

 • 1 конзерва ГЛОБУС киноа, 150 g
 • 2 јајца
 • 2 чаши брокула
 • 1 чаша сецкан црвен кромид
 • 1 ½ чаша рендан кашкавал
 • 1 чешне лук, ситно исецкан
 • ½ лажичкa бибер
 • 1 конзерва ГЛОБУС киноа, 150 g
 • 2 јајца
 • 2 чаши брокула
 • 1 чаша сецкан црвен кромид
 • 1 ½ чаша рендан кашкавал
 • 1 чешне лук, ситно исецкан
 • ½ лажичкa бибер

Подготовка

Во голем сад измешајте ГЛОБУС киноа, јајца, главици од брокула, исецкан црвен кромид и лук, кашкавал и бибер. Преминете го садот за мафини со масло и истурете ја смесата во него. Печете ги мафините 15-20 минути во загреана рерна на 175 C.
Оставете ги печените мафини да се изладат во калапот пред да ги извадите.

Добар апетит!

🍽️  4  до 6 лица
 45 минути

omlet sa povrćem