Супа од грашок со сланина во огноотпорни шољи

Состојки:

  • 1 конзерва GLOBUS грашок од 400 g
  • 4 резенки сланина
  • 2 лажици свежа павлака
  • 1 коцка пилешка супа
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 млади кромидчиња
  • свежо нане
  • сол и свежо мелен бибер

Подготовка

Во сад за готвење ставете да се вари 1 литар вода со коцката пилешка супа. Во друг сад испржете го исецканиот млад кромид со малку маслиново масло. Додадете го исцедениот грашок и павлаката, пропрежете и додадете ги на пилешката супа. Додадете сол и бибер по вкус и варете уште 5 минути. Оставете неколку лажици грашок, а останатото изблендирајте го. Послужете во огноотпорни шољи, украсете со неколку листови нане и додадете ги зрната грашок. Испржете ги резанките сланина без додавање на масло и ставете ги во супата во шољите.

Добар апетит!

🍽️  4 лица
 20 минути

omlet sa povrćem