Торта од грав

Состојки:

  • 1 конзерва GLOBUS бел грав, 400 гр
  • 150 мл мед
  • Семе од 1 ванила стапче
  • 4 jајца
  • 100 гр мелени бадеми
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 100 гр кокосово масло
  • сол
  • 200 мл слатка павлака

Подготовка

Загрејте ја рерната на 190 ° C и подмачкајте ја округлата тава за торта (20цм) , а дното покријте го со хартија за печење. Исцедете и исплакнете го гравот. Во блендер изблендирајте ги гравот, медот и семето од ванила додека не се изедначи. Потоа додадете ги јајцата едно по едно. Смесата претурете ја во поголем сад, а потоа додадете ги мелените бадеми, прашокот за пециво, кокосовото масло и солта и убаво измешајте.

Смесата ставете ја во тавата и печете 30 до 40 минути. Тортата е печена кога ќе порумени од горната страна, цврста на допир, а чепкалката излегува чиста. Извадете ја од рерната, оставете ја да се олади 5 минути. Откако ќе се олади, пресечете ја тортата на половина, филувајте ја со изматената слатка павлака и украсете ја со кора од лимон.

Добар апетит!

🍽️  4 до 6 лица
 40 минути

omlet sa povrćem