бел грав

Бел грав големи зрнавакумиран

Бел грав, зрна, вакумирано. Без адитиви и без ГМО.

  • Состав: Рехидратирани големи зрна бел грав, вода, сол…
  • Нето масa: 326 гр
  • Тип на пакување – конзерва

Гравот спаѓа во зеленчуци со висока биолошка вредност: има голема калорична вредност и содржи големи количини на протеини, јаглени хидрати, масти, есенцијални аминокиселини, лецитин, калиум, фосфор и железо. Многу е популарен и широко застапен во исхраната како прилог на јадењата, во чорбите, салатите па дури и во тортите.

Vakumirana

Recepti sa pasuljem

marokanski pasulj recept

Марокански грав

Исечете ги доматите, кромидот и лукот. Во тенџере со зовриена вода ставете го Глобус гравот, исечените домат, кромид и лук. Додадете зачини…

salata sa cveklom i pasuljem

Салата од цвекло и грав

Исецкајте ги киселата краставичка и лукот на коцки. Додадете го исецканото на коцки цвекло GLOBUS белиот грав…

Пратете ги новитетите за ГЛОБУС производите на социјалните мрежи