црвен грав


Црвен грав – вакумирано

Црвен грав, вакумирано. Без адитиви и без ГМО.

  • Состав: Црвен грав, вода, готварска сол.
  • Нето масa: 326гр
  • Тип на пакување – конзерва

Гравот припага во зеленчуци со висока биолошка вредност: има голема калорична вредност и содржи големи количини на протеини, јаглени хидрати, масти, есенцијални аминокиселини, лецитин, калиум, фосфор и железо. Многу е популарен и широко застапен во исхраната како прилог на јадењата, во чорбите, салатите па дури и во тортите.

Vakumirana

Рецепти со грав

meskicki gulas sa pasuljem recept

Мексикански гулаш со грав

Излупете ги кромидот и лукот, исечете ги на коцки, исецкајте ги морковот и пиперката. Пропржете со малку масло. Додадете сол, бибер и други зачини по вкус. Додадете мелено месо и пржете понатаму околу 20 минути..

Салата од слатка пченка и црвен грав

Ставете ги руколата и спанаќот во сад. Исечете го шери доматот на пола и ставете го во истиот сад. Додадете ги црвениот грав и слатката пченка од конзерва и измешајте…

Пратете ги новитетите за ГЛОБУС производите на социјалните мрежи