Грашок


Градинарски грашок Вакумиран

Вкусен производ со добрани состојки, богат со влакна.
Без адитиви и без ГМО.

  • Состав: Грашок, вода, готварска сол, шеќер.
  • Нето масa – 200гр и 400 гр
  • Тип на пакување – конзерва

Грашокот е зеленчук со висока хранлива вредност. Тој е едногодишно растение од фамилијата на зрнести мешунарки.

Грашокот е една од најпознатите градинарски култури кој се сее на пролет. Овој чудотворен зеленчук треба да го вклучите во исхраната бидејќи го чува нервниот систем, коските и срцето. Тој е богат извор на јаглени хидрати, влакна, протеини, масти, лецитин и витамин Ц, Б1 и Б2. Се користи како прилог во јадењата или како состојка во салати. Благодарение на својот состав овие симпатични зелени зрнца јако делуваат на целокупниот човечки организам.

Vakumirana

Рецепти со грашок

Италијанска салата со шунка, сирење и зеленчук

Сварете ги макароните (ригатони или спирали) во солена вода, процедете ги и оставете ги да се оладат. Исецкајте ги доматите и пиперките на коцкички, шунката на тенки ленти, а сирењето изрендајте го. Додадете го GLOBUS грашокот од конзервата…

Грашок и туна паштета

Ставете ги сите состојки во блендер и измешајте додека не се изедначи.

Смесата распоредете ја на леб, тост или оризови чинии…

Пратете ги новитетите за ГЛОБУС производите на социјалните мрежи