Италијанска салата со шунка, сирење и зеленчук

Состојки:

  • Шунка – 300 гр
  • Домати – 2 парч
  • Пиперки – 2 парч
  • Макарони – 400 гр
  • Конзерва GLOBUS грашок – 300 гр
  • Сирење- 200 гр
  • Мајонез – 30 гр
  • Сол и бибер по вкус

Подготовка:

Сварете ги макароните (ригатони или спирали) во солена вода, процедете ги и оставете ги да се оладат. Исецкајте ги доматите и пиперките на коцкички, шунката на тенки ленти, а сирењето изрендајте го. Додадете го GLOBUS грашокот од конзервата. Измешајте ги сите состојки со мајонезот и додадете сол и бибер по вкус. Декорирајте ја салатата со ситно сецкан магдонос. Италијанската салата со шунка, сирење и зеленчук можете да ја послужите како гарнир, салата или ужинка.

Пријатно!

Дел: 4 особе
Време на подготовка: 40 мин

omlet sa povrćem