Палачинки без брашно

Состојки:

 • 1 шоља GLOBUS пченка
 • 1 кромид
 • 2 гранчиња целер
 • 1/2 тиквичка
 • 1 морков
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажичка свежа миродија
 • 1 шоља павлака за готвење
 • 200 гр лосос
 • 100 гр шкампи
 • Малку маслинов зејтин
 • Прстофат сол и бибер
 • 2 шољи вода

Подготовка:

Исецкајте го кромидот, целерот и тиквичката на коцкички, а морковот на тенки ленти (жилиен).

Исецкајте го лососот на мали парчиња.

Пропржете го зеленчукот во малку маслинов зејтин, додадете го лососот, шкампите и пченката.

Додадете ја павлаката, потоа лукот, солта и биберот.

Оставете чорбата да проврие и павлаката да се згусне. Додадете вода ако чорбата е премногу густа и варете ја уште малку.

Со исецканата миродија декорирајте ја чорбата.

Пријатно!

Дел: 2 лица
Време на подготовка: 20 мин

omlet sa povrćem