fbpx
Листови од спанаќ – Вакумирано2023-06-30T22:48:01+02:00
Листови од спанак

Листови од спанаќ – вакуумиран

Листови од спанаќ. Без адитиви и без ГМО.

  • Состав: Спанаќ, вода, готварска сол.
  • Нето масa: 765 гр
  • Тип на пакување – конзерва

Спанаќот е едногодишно или двогодишно зелкасто растение, полно со витамини и минерали. Посебно е значаен неговиот висок состав на железо, поради што е често застапен во разни диети. Се користи како прилог на јадењата и за правење на пити, а младиот спанаќ се користи и во свежа состојба во разни салати.

Нутриционистички вредности
(на 100 g исцеден производ)
Енергетска вредност 140kJ/34kcal
Масти 0,9g
од кои заситени масни киселини 0,1g
Јаглехидрати 1,5g
од кои шеќери 0,2g
Влакна 2,9g
Протеини 3,4g
сол 0,10g

Ndiqni lajmet për produktet GLOBUS në rrjetet sociale

Go to Top