Марокански грав

Потребно Ви е:

 • 2 конзерви ГЛОБУС грав
 • 4 домати
 • 2 главици кромид
 • 4 чешниња лук
 • 2 лажици ѓумбир во прав
 • 1 лажичка бибер
 • 1 лажица чили или црвен пипер
 • 1/2 лажица сол
 • 2 литри вода
 • Маслиново масло
 • Свеж коријандер

Подготовка:

Исечете ги доматите, кромидот и лукот. Во тенџере со зовриена вода ставете го Глобус гравот, исечените домат, кромид и лук. Додадете зачини: ѓумбир во прав, бибер, чили или црвен пипер и сол.

Варете околу 30-40 минути на ниска температура додека смесата не се згусне. Украсете го оброкот со свеж коријандер и додадете малку маслинов зејтин.

Пријатно!

Дел: 4 лица
Време на подготовка: 60 мин

omlet sa povrćem