Мексикански гулаш со грав

Потребно:

  • 1 козерва Глобус грав
  • 1 конзерва Глобус пченка
  • Mелено месо 300 гр
  • 2 главици кромидглавици кромид
  • 1 црвена пиперка
  • 2 чешниња лук
  • 1 морков
  • Сол и бибер

Подготовка:

Излупете ги кромидот и лукот, исечете ги на коцки, исецкајте ги морковот и пиперката. Пропржете со малку масло. Додадете сол, бибер и други зачини по вкус. Додадете мелено месо и пржете понатаму околу 20 минути. Додадете Глобус грав и слатка пченка и крчкајте уште 5 минути

Пријатно!

Дел: 4 лица
Време на подготовка: 45 мин

omlet sa povrćem