Пченка голд


Пченка супер слатка ГОЛД

Слатка пченка ГОЛД вакумирана, стерилизирана. Без адитиви и без ГМО

  • Состав: Слатка пченка ГОЛД, вода, готварска сол. Содржи природен шеќер.
  • Нето масa – 150гр
  • Тип на пакување – конзерва

Пченката, житарка која често се нарекува златно зрно, лесно се вари и е богата со хранливи материи. Обилува со билни влакна кои го намалуваат холестеролот, со фолна киселина која ги чува крвните садови и витамин Б1 кој е важен за добро функционирање на мозокот. Богата е со јаглени хидрати, а сиромашна е со масти. Пченката, поради своите корисни состојки и пријатен вкус, има голема примена во исхраната: мелена се употребува како брашно за разни пецива, се користи и како зеленчук и се додава на салатите и на јадењата.

Vakumirana

Рецепти со вакуумско сладок пченка

meks

Пица со зеленчук

Во голема чинија измешајте 160мл млака вода и квасец и оставете да отстои околу 10мин. Додадете 2 лажички маслинов зејтин, 250гр брашно и сол и мешајте додеја смесата не се формира во тесто. Формирајте го тестото во топка…

Кајгана со зеленчук

Исечете го кромидот, пиперката и печурките и пропржете ги во маслиново масло. Зачинете го зеленчукот со сол и бибер и додадете ја пченката. Извадете го зеленчукот од тавчето во мал сад…

Пратете ги новитетите за ГЛОБУС производите на социјалните мрежи