Пица со зеленчук

За тестото за пица Ви е потребно:

Za testo za picu vam je potrebno:

 • 250гр брашно
 • 10гр свеж квасец
 • 1 лажичка маслиново масло
 • 160мл топла вода
 • Прстофат сол

Фил за пица:

 • 3-4 печурки
 • 1 црвена пиперка
 • 1 ГЛОБУС пченка
 • лажици сос од домати
 • Пармезан
 • 3-4 сушени домати
 • Црни маслинки
 • Рукола
 • Лажичка маслинов зејтин

Подготовка:

Во голема чинија измешајте 160мл млака вода и квасец и оставете да отстои околу 10мин. Додадете 2 лажички маслинов зејтин, 250гр брашно и сол и мешајте додеја смесата не се формира во тесто. Формирајте го тестото во топка. Малку премачкајте со масло од страна и дното на ванглата, потоа додадете го тестото и него премачкајте го со малку масло. Покријте го тестото и оставете го да се подига во топло место додека не стане двојно поголемо, околи 1 час. Земете го тестото и поделете го на 4 дела. Секој дел развлечете го на рамна површина претходно посипана со брашно и направете го во круг со дијаметар 25см и дебелина 0,3см. Ставете го сосот од домати, додајте малку маслинов зејтин и пармезан. Исецкајте ги печурките, пиперката, маслинките и сушените домати. Ставете се на пицата, Посипете со 2-3 лажици пченка од конзервата Глобус на врвот на пицата. Печете во рерна на 200 степени околу 15 мин. Украсете со рукола.

Пријатно!

Дел: 4 лица
Време на подготовка: 120 мин

omlet sa povrćem