fbpx

Прашања и одговори

Прашања и одговори2023-07-03T18:00:53+02:00

Вие прашувате, ние одговараме …

  Најчесто поставувани прашања на нашите корисници

  Што значи вакумско пакување?2020-03-24T07:59:58+02:00
  • Нашите конзервирани производи содржат повеќе суровина од традиционалните пакувања поради вакумската технологија.
  • Покрцкави, со повеќе хранливи состојки, повеќе боја и едноставно повеќе зеленчук.
  • Поради примената на технологијата за вакумирање, нашите производи содржат најмногу до 20% вода. Со самото тоа остануваат покрцкави, имаат интензивна боја и се многу вкусни.
  • А тоа што е најважно, добивате повеќе зеленчук!
  Што е Глобус Спелта?2020-03-24T08:13:16+02:00
  • СПЕЛТА е житарка со дебела лушпа што ја штити од загадување и инсекти. Содржи поголем број на хранливи материи, протеини и влакна од останатите житарки, содржи манган, ниацин, тиамин, бакар и витамин Б2. Можете да ја додадете во јогурт, салата, десерти и колачи.
  Со што се занимава компанијата Глобус?2020-03-24T08:18:11+02:00

  Глобус, унгарски стручњак за зеленчук од 1924 година, произведува широка палета на козервиран зеленчук. Сѐ што ви е потребно во секојдневниот живот, олеснувајќи го готвењето на вкусна храна во текот на цела година.

  На кој начин Глобус компанијата води сметка за заштита на животната средина?2020-02-25T20:43:19+02:00

  Глобус – во служба на природата

  Еколошкото производство ни е многу важно!

  • Стапка на рециклирање на отпадот: 85%
  • Управување со ефикасно користење на природните ресурси
  • Металот кој што се користи за конзервите е лесен за рециклирање
  Која е разликата помеѓу конзервираната киноа, спелта и соја во споредба со онаа во кесичка?2020-02-25T20:45:53+02:00

  ГЛОБУС конзервираната Киноа, Спелта и Соја се спремни веднаш за јадење. Не е потребно да се варат или да се киснат преку ноќ. Не содржат конзерванси, вештачки бои и адитиви. Можете да ги јадете сами, директно од пакувањето, или да ги измешате со некоја салата, јогурт…

  Кои се главните карактеристики на Глобус производите?2020-02-25T20:38:12+02:00
  • Конзервиран зеленчук со висок квалитет од најдобрите почви во Европа
  • Храна без непотребно адитиви!
  • Зеленчук во пакување, спремно за употреба во текот на целата година.
  Кои се главните карактеристики на Витал производите?2020-03-24T08:21:00+02:00

  ГЛОБУС е прв брендиран производител кој нуди соја, киноа, спелта и спелта микс во конзерва. Овие производи веќе постојат во продажба во кесички, но се суви и пред употреба мора да се киснат и варат.

  Конзервираните ГЛОБУС ВИТАЛ соја, киноа, спелта и спелат микс се спремни за јадење, веднаш – нема потреба да се варат или да се киснат преку ноќта. Конзервираните ГЛОБУС ВИТАЛ производи не содржат конзерванси, вештачки бои и адитиви. Заштеда во време за сите оние кои сакаат да се хранат здраво.

  Кога се користи Соја?2020-02-25T20:45:32+02:00

  СОЈАТА содржи многу протеини, калциум, железо, фосфор, каротен и фолна киселина. Пробајте ги различните рецепти со соја како што се намази, салати, прилози и сл. Сојата е веројатно најпопуларната замена за месо и млечни производи.

  Како се одржува квалитетот кај Глобус производите?2020-04-01T07:22:48+02:00

  Строг процес на селекција како гаранција за најдобар квалитет!

  Зеленчукот го береме кога е зрел и за обработка поминува низ строг процес на селекција. Свежиот зеленчук, по бербата, избран според сортата, степенот на зрелоста и големината, се преработува во рок од неколку часа.

  Се тргаат непотребните делови (зелениот дел на главата, лисјата, корените и сл.), нечистотијата и микроорганизмите.

  А понатамошниот тек на обработка е…Пред бланширањето, по потреба се сече на парчиња, коцки, ленти или кругови. Така подготвено се става во конзерва, се полева со солен раствор, се вакумира, затвара и стерилизира на температура над 100 °С во тек на 10 – 15 мин. Вкупниот процес на термичка обработка е 40 – 70 мин. Веднаш по стерилизирањето се лади, се подложува на проверка на сензорни / органолептички и физички параметри на производот, односно термостатна проба и се става во магацин.

  Како се оддржува природноста на Глобус производите?2020-03-24T08:27:56+02:00

  Ги следиме нашите производи од сеењето до потрошувачот, го обработуваме свежиот зеленчук колку што е можно побргу и на тој начин ја задржуваме природноста. Свежиот зеленчук, по бербата, во најдобриот степен на зрелост и големина, се преработува во рок од само неколку часа.

  Какво е отворањето на конзервата кај Глобус производите?2020-02-25T20:39:57+02:00
  • Технологијата на лесно отварање денес широко се применува. Ние одамна ја користиме кај сите наши производи. Со нас отворањето е лесно.
  Каде може да ги купам Глобус производите?2020-03-24T08:29:20+02:00
  • Глобус производите можете да ги купите во следните продажни ланци на маркети во Македонија: Веро, Тинекс, ДМ, Кит-Го, Супер Кит-Го,  Рептил и други поголеми маркети.
  Зошто е добра Глобус Киноа?2020-02-25T20:44:17+02:00
  • Единствена на пазарот
  • Спремна веднаш за употреба!
  • Фантастични ефекти на Киноа во секојдневната исхрана:
  • Можете да ја вклучите киноата во секоја диета и да уживате во глутен нетолеранцијата
  • Киноата е преполна со здрави минерали, витамини Б комплекс и витамин Е
  • Ги содржи сите 9 аминокиселини и лесно е сварлива
  • Киноата е една од ретките билки која е комплетен протеин
  За кого се Глобус производите најповолни?2020-03-24T08:30:44+02:00

  Глобус производите може да ги јадат сите, во секоја прилика:

  • Семејства со деца (производите се полни со хранливи материи, содржат многу протеини)
  • Спортисти и луѓе со голема физичка активност (производите се хранливи со поголема содржина на протеини)
  • Деловни луѓе кои немаат време за готвење (лесно е да се додадат производите во било кое јадење и да се направи похранливо и побогато со протеини)
  • Луѓе кои внимаваат на своето здравје (храна без конзерванси, без вештачки бои и без вештачки ароми)
  • Вегетаријанци (како замена за месо бидејќи представуваат голем извор на протеини)
  Дали нешто што е конзервирано може да биде здраво?2020-02-25T20:42:22+02:00

  Кога станува збор за Глобус производите, може. Зошто? Бидејќи зеленчукот е само термички обработен и по ставањето во конзервата, се пакува (вакумира) со новата вакумска технологија со што се чуваат самите производи од расипување. Не се додаваат непотребни адитиви.

  Дали може да се следи кога некој производ е произведен?2020-03-24T08:31:40+02:00

  Секако. Секој производ има свој код кој е запишан на пакувањето и на тој начин може да се прати целото производство. Врз основа на кодот точно се знае кога било производството и на која линија.

  Дали конзервите содржат БПА?2020-02-25T20:41:21+02:00
  • Нашите конзерви не содржат БПА и се произведени според најсовремените правила за безбедност на храната. Тоа е само уште еден од начините со кој Глобус води грижа за вашето и здравјето на вашето семејство.
  Дали Глобус производите содржат ГМО?2020-02-25T20:41:02+02:00

  Нашите производи ги произведуваме користејќи најсовремена опрема и технологија. Произведуваме семенки со најдобар квалитет, како и производи кои не содржат ГМО.

  Во кои земји се продаваат Глобус производите?2020-02-25T20:38:34+02:00

  Регистриран и заштитен бренд во повеќе од 50 земји ширум светот. Компанијата ги продава своите производи под заштитниот знак GLOBUS во земјите од централна и источна Европа.

  5 причини зошто е добро да се јаде зеленчукот во конзерва:2020-02-25T20:43:41+02:00
  • Зеленчукот е достапен во текот на целата година
  • Вакумирано пакување – Зеленчукот е покрцкав, содржи повеќе хранливи состојки, повеќе боја и едноставно повеќе зеленчук во пакувањето
  • Храна без адитиви!
  • Зеленчукот во конзерва е спремен за употреба! Го штеди времето за подготовка
  • Можете да јадете и на работа, во природа, на пат и дома

  Ndiqni lajmet për produktet GLOBUS në rrjetet sociale

  Go to Top