Салата од слатка пченка и црвен грав

Потребно:

  • 1 конзерва GLOBUS црвен грав 425гр
  • 1 конзерва GLOBUS слатка пченка 425гр
  • 100гр млад спанаќ
  • 100гр рукола
  • Шери домат
  • Маслиново масло
  • Сок од лимон
  • Бибер

Подготовка:

Ставете ги руколата и спанаќот во сад. Исечете го шери доматот на пола и ставете го во истиот сад. Додадете ги црвениот грав и слатката пченка од конзерва и измешајте. Салатата зачинете ја со сокот од лимон, една лажица маслиново масло, сол и бибер.

Пријатно!

Дел: 4 особе
Време на подготовка: 20 мин

omlet sa povrćem