fbpx
Bizelet e kopshtit të pastruara me korrent2019-10-15T20:59:29+02:00


Bizelet e kopshtit të pastruara me korrent

Një produkt i shijshëm me përbërës të mirë, i pasur me fibra.
Pa aditivë dhe pa OMGJ.

  • Përbërësit: Bizele, ujë, kripë gatimi, sheqer.
  • Pesha neto – 200g dhe 400g
  • Lloji i paketimit – kanaçe

Bizelet janë perime me vlera të larta ushqyese. Është një bimë njëvjeçare nga familja e bishtajoreve.

Bizelet janë një nga kulturat më të njohura të kopshtit që mbillen në pranverë. Këtë perime të mrekullueshme duhet ta përfshini në dietën tuaj sepse mbron sistemin nervor, kockat dhe zemrën. Është një burim i pasur i karbohidrateve, fibrave, proteinave, yndyrave, lecitinës dhe vitaminës C, B1 dhe B2. Përdoret si pjatë anësore në pjata ose si përbërës në sallata. Falë përbërjes së tyre, këto kokrra të lezetshme jeshile kanë një efekt të fortë në të gjithë organizmin e njeriut.

Vlerat ushqyese
(për 100 g produkt të shtrydhur)
Vlera e energjisë 318kJ/76kcal
Yndyrnat 0,8g
prej të cilave acide yndyrore të ngopura 0,2g
Karbohidratet 8,8g
prej të cilave sheqerna 1,9g
Flokët 5,9g
Proteinat 5,4g
kripë 0,78g

Ndiqni lajmet për produktet GLOBUS në rrjetet sociale

Go to Top