Brokoli me fasule të bardha dhe pekorino

Përbërësit:

  • 8 lugë vaj ulliri
  • 1 kg lakra brukseli të përgjysmuar për së gjati
  • 6 thelpinj hudhre
  • 1 filxhan lëng pule
  • 1 kanaçe fasule të bardha GLOBUS
  • 2 lugë gjelle gjalpë
  • 1 filxhan pekorino të grirë trashë

Përgatitja

Ngrohni 3 lugë vaj në tigan, shtoni gjysmën e lakrave të Brukselit dhe skuqini në zjarr të fortë, duke i përzier herë pas here, deri në kafe të artë, rreth 5 minuta. Skuqini gjysmën tjetër të lakrave të Brukselit në 3 lugë vaj në temperaturë më të ulët, duke i përzier herë pas here për 5 minuta të tjera. Skuqini hudhrën në 2 lugët e mbetura vaj në zjarr të fortë, duke e përzier vazhdimisht, për rreth 1 minutë. Vendosni të gjitha lakrat e Brukselit në një tas të madh, shtoni lëngun e pulës dhe hudhrat e skuqura. Gatuani derisa lakrat e Brukselit të zbuten, duke i përzier shpesh, rreth 3 minuta. Shtojmë fasulet dhe gjalpin, i përziejmë derisa gjalpi të shkrihet, i hedhim kripë dhe piper dhe i përziejmë djathin pecorino.

Ju bëftë mirë!

🍽️ 6 persona
30 minuta

Vezë të fërguara me perime