Lëng mishi i bardhë i pjekur në salcë domate

Përbërësit:

  • 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
  • 2 koka kromi të rinj
  • 2 thelpinj hudhre te medha
  • 1 lugë çaji rigon
  • 1/2 lugë çaji paprika e ëmbël
  • 1 gjethe dafine
  • 2 kanaçe fasule të bardha GLOBUS në salcë domatesh, 650 gr, kripë dhe piper për shije
  • 1 filxhan spinaq i ri
  • majdanoz
  • Djathë feta

Përgatitja

Në një tigan të madh (që mund të piqet në furrë), skuqni qepën e grirë imët dhe qepën në gjalpë derisa të zbuten. Salcës së domates shtoni rigon, kripë, piper, gjethe dafine dhe fasule të bardha GLOBUS. I rregullojmë me piper të sapo bluar dhe kripë sipas shijes dhe i gatuajmë për disa minuta në temperaturë mesatare-të lartë.
Tavën e kalojmë në furrë të nxehur në 180°C dhe e pjekim për rreth 25-30 minuta derisa të trashet përmbajtja. E nxjerrim nga furra dhe e përziejmë me spinaqin.
E zbukurojmë me majdanoz të grirë dhe djathë feta të grirë.
Fasulet e bardha të pjekura në salcë domatesh janë një pjatë e shëndetshme dhe e shijshme që mund ta servirni të ftohtë dhe të nxehtë me pak bukë me kore dhe është e përshtatshme për veganët, vegjetarianët dhe këdo që kujdeset për dietën e tyre pa gluten.

Ju bëftë mirë!

🍽️ 4 persona
45 minuta

Vezë të fërguara me perime