Sallatë me fasule të bardhë

Përbërësit:

  • 2 gota fasule të bardha GLOBUS, 326 g
  • 1/2 filxhan turshi, të grira hollë
  • 1/2 filxhan ullinj, të grirë imët
  • Një filxhan me domate të prera në kubikë
  • 1 filxhan piper zile të kuqe të prerë në rripa
  • 1 filxhan qepë të kuqe të prerë hollë
  • ¼ filxhan lëng limoni të freskët
  • Një lugë uthull
  • 5 lugë vaj ulliri
  • Kripë, piper për shije

Përgatitja

Në një tas të madh, kombinoni fasulet e bardha GLOBUS, kastravecin, domaten, piperin e kuq dhe qepën e kuqe. Në një tas të vogël, bëni një salcë me uthull, lëng limoni, vaj ulliri, kripë dhe piper për shije. Transferoni salcën në një tas me fasulet dhe perimet, përzieni dhe lëreni të ftohet për të paktën një orë në frigorifer.

Ju bëftë mirë!

🍽️ 6 persona
90 minuta

Vezë të fërguara me perime