Sallatë spelled, karrota dhe mollë

Përbërësit:

 • 1 kanaçe GLOBUS e shkruar 150 g
 • 2 karota
 • 1 mollë
 • 80 g rrush të thatë
 • 80 g arra
 • 30 g spinaq të ri të freskët

Salcë

 • 1 limon – lëng dhe lëvozhgë limoni të grirë
 • 1 лажичка рендан свеж ѓумбир
 • ½ lugë gjelle erëza piper djegës (opsionale)
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë çaji piper i sapo bluar
 • 3 lugë vaj

Përgatitja

Pritini karotën në copa dhe mollën në feta.

Përziejini të gjithë përbërësit për salcën në një enë. Në një enë më të thellë përziejmë spellin GLOBUS, karotën dhe mollën, shtojmë rrushin e thatë dhe arrat e grira, më pas i hedhim salcën dhe i përziejmë mirë. Sezoni sipas shijes. Mbulojeni enën dhe lëreni të qëndrojë në frigorifer për rreth 2 orë. Nxirreni nga frigoriferi 15 minuta para se ta shërbeni, shtoni spinaqin e grirë të vogël dhe përzieni sërish.

Ju bëftë mirë!

🍽️ 3 persona
20 minuta

Vezë të fërguara me perime