Specat e mbushur

Përbërësit:

  • 6 speca të kuq
  • 1 kokë krom
  • 1 jalapeño
  • 0,5 kg mish të grirë
  • 1 (400 gr) Globus Mediterranean Mix
  • 1 kanaçe globe me quinoa
  • 2-3 thelpinj qepë
  • pak vaj ulliri, kripë, piper, qimnon, paprika, rigon, erëza djegës sipas dëshirës
  • Djath Ceder

Përgatitja

Ngroheni furrën në 190 gradë C. Hiqni kërcellin dhe farat nga piperi. I vendosim në një tenxhere, ngrohim pak vaj ulliri dhe i rregullojmë me kripë dhe piper. Ndërsa ngrohni për të paktën 10-15 minuta, mund të përgatisni filon. Ngrohim gjalpin në një tenxhere tjetër dhe në të hedhim qepën e grirë, hudhrën dhe jalapeñon, më pas e lëmë në tenxhere derisa të zbutet, e rregullojmë me kripë dhe piper. Masës i shtojmë mishin e grirë, i shtojmë të gjitha erëzat dhe e mbulojmë me ujë. Përpara se të gatuhet, shtoni kuinoan dhe gatuajeni edhe për disa minuta. Me këtë përzierje mbushim specat dhe sipër masës i vendosim pak djathë. Mbulojeni me petë dhe piqni për 10 minuta. E zbulojmë dhe e pjekim për një kohë të gjatë.

Ju bëftë mirë!

🍽️ 4 persona
40 minuta

Vezë të fërguara me perime