Vezë të fërguara me perime

 

Për 1 vakt ju nevojiten:

  • 1/4 kanaçe Misër i ëmbël GLOBUS
  • 2 vezë
  • 1/2 piper i kuq
  • 4 kërpudha
  • 1 qepë
  • Vaj ulliri për tiganisje
  • Pak kripë dhe piper
  • Një copë djathë/djathë e fortë
  • Majdanoz i freskët

Përgatitja:

Pritini qepën, piperin dhe kërpudhat dhe i skuqni në vaj ulliri. I rregullojmë perimet me kripë dhe piper dhe i shtojmë misrin. Hiqni perimet nga tigani në një tas të vogël. Më pas në një enë mesatare përziejmë vezët me pak ujë, kripë dhe piper derisa të jenë rrahur mirë. Vendosni vezët në vaj të nxehtë, pas 30 sekondash ngrini vezën e fërguar me një shpatull kuzhine në mënyrë që e gjithë veza e fërguar të skuqet në mënyrë të barabartë. Vazhdoni skuqjen duke rritur vezët e fërguara sipas nevojës për 1-2 minuta.

Shtoni përzierjen e perimeve të skuqura mbi gjysmën e vezëve të fërguara; mbulojini sipër me djathë. Me spatul mbulojeni gjysmën tjetër të vezës së fërguar me perime. Hiqini ngadalë vezët e fërguara në një pjatë. Shërbejeni menjëherë.

Porcioni: 450 g
Kalori: 500 kcal
Koha e përgatitjes: 30 min
Mënyra: skuqja

Vezë të fërguara me perime

Ndiqni lajmet për produktet GLOBUS në rrjetet sociale