Супа од печурки со спелта

Состојки:

  • 1 конзерва GLOBUS спелт
  • Печурки
  • Кокосово млеко
  • Свежи зачини (соја, магдонос, копар)

Припрема:

Потребно е да зовриете пола литар вода. Додадете GLOBUS спелт и вриејте 2 минути. Исечете ги печурките и продинстајте ги со малку масло. Кога е меко, истурете ги печурките во супата, додадете 100 мл кокосово млеко и сецкани свежи зачини.

Пријатно!

Дел: 3 особе
Време на подготовка: 30 мин

omlet sa povrćem