Supë me misër, quinoa dhe spec të kuq

Përbërësit:

  • 1 kanaçe misër i ëmbël GLOBUS, 340 g
  • 50 g quinoa GLOBUS
  • 3 lugë vaj
  • 1 krom të verdhë, i grirë imët
  • 1 spec i kuq i madh zile (ose dy të vogla)
  • Lëng 2 lime + lëng 1 limoni
  • 3 lugë koriandër të grirë
  • 1 litër supë me zarzavate
  • 1 avokado
  • Kripë dhe piper i sapo bluar

Përgatitja

Shtrydhni misrin e ëmbël të konservuar GLOBUS. Pritini në kubikë specin e kuq. Në një tigan të nxehur thajeni kuinoan për 3 minuta në temperaturë mesatare dhe vendoseni në një tas të madh. Tani, ngrohni vajin e ullirit në fund dhe shtoni qepën e grirë, më pas piperin dhe përzieni për 3 minuta. Shtojmë supën me misër të ëmbël, perime dhe quinoa, e rregullojmë me kripë dhe piper dhe e lëmë të ziejë për 10 minuta në temperaturë mesatare. Në gjysmë të rrugës, shtoni lëng limoni dhe cilantro të copëtuar. Qëroni avokadon, copëtoni dhe përzieni me lëng limoni.

Shërbejeni supën të ngrohtë me krem ​​avokado!

Ju bëftë mirë!

🍽️ 4 persona
45 minuta

Vezë të fërguara me perime